Wydarzenia

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Kto wymyślił takie święto? 

Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione  w 1971 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). Jest to święto nie tylko nauczycieli bibliotekarzy, ale także czytelników bibliotek. Celem święta jest promocja  bibliotek szkolnych i ich zbiorów, informacja o różnorodności działań podejmowanych przez bibliotek Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Książka to dopiero początek…” A skoro książka to początek, dlatego czytajmy, ponieważ czytanie daje satysfakcję, wzbogaca  słownictwo, rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę, poprawia pamięć, otwiera drzwi do dalszej edukacji, a  przede wszystkim dzięki czytaniu stajemy się po prostu mądrzejsi.
Głównym celem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę tych placówek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

 

„Niecodzienne lekcje z książką w tle” w ramach trwającego Międzynarodowego  Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

W środę 11.10.2017 roku mieliśmy okazję uczestniczyć właśnie w takiej „niecodziennej lekcji”. Poprowadził ją Dominik, student fizjoterapii, miłośnik literatury, sportu, pasjonat swojego zawodu.                                                                                                                                                       Spotkanie było bardzo ciekawe i niezwykle inspirujące. Dominik  opowiadał o swojej pasji czytelniczej ,o książkach, które były i nadal są dla Niego ważne. Wśród autorów, których wymienił znaleźli się między innymi: Tolkien, Lawhead ,CC Lewis, Pierumow, King, Sapkowski.                                                                                                                                                                Mówił o tym, jak czytanie wpłynęło na jego życie i w czym mu pomogło oraz  dlaczego warto mieć i rozwijać swoje pasje i zainteresowania..

Po takiej” niecodziennej lekcji” nasunęło się wiele różnych wniosków i przemyśleń. Dla mnie  najważniejszym było stwierdzenie,  że nie wolno nam poddawać się, gdy coś nie idzie po naszej myśli.
"Gdy świat mówi Ci, abyś się poddał nadzieja mówi spróbuj jeszcze raz”.                 

                                                                                                                       Ola            

 

Spotkanie autorskie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bochni – wtorek 10 X 2017

Pisanie,  książki , wspinaczki górskie, eksploracja jaskiń i trudne doświadczenie wypadku  podczas zdobywania tatrzańskich  przełęczy to główne tematy poruszane podczas spotkania z Wojciechem Kuczokiem -  znanym polskim prozaikiem, poetą, scenarzystą, krytykiem filmowym i speleologiem.

Spod  pióra W.Kuczoka  wyszły: tomy poezji, zbiory opowiadań, eseje i powieści: „Opowieści samowite”,  „Larmo”, „Opowieści słychane”, „Szkieleciarki”, „Gnój” (powieść nagrodzona Paszportem Polityki 2003, Nagrodą Literacką NIKE 2004, Nagrodą NIKE Czytelników 2004) „Widmokrąg”, „Opowieści przebrane”, „To piekielne kino”, „Senność”, „Moje projekcje” , „Spiski. Przygody tatrzańskie”, „Poza światłem”,  „Obscenariusz ‘,’ „Proszę mnie nie budzić” i ostatnia najnowsza powieść pt  „Czarna”, w  której promocji  uczestniczyliśmy  w ostatni wtorek.,

Jest także autorem  scenariuszy do filmów: „Pręgi”, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni, i „Senność” oraz współscenarzystą filmu „Zbliżenia”,  wszystkie w reżyserii Magdaleny Piekorz. Jego monodram „Doktor Haust”, w wykonaniu Michała Żebrowskiego i reżyserii Magdaleny Piekorz, od premiery w styczniu 2005 był grany ponad 100 razy w warszawskim Teatrze Studio i gościnnie na wielu scenach polskich teatrów.


Speleolog. Dokonał kilku znaczących odkryć: jest m.in. odkrywcą Jaskini Dującej w Beskidzie Śląskim i Jaskini Twardej w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Brał także udział w eksploracji jurajskiej jaskini Ciesęć w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, dolnego piętra Jaskini Lodowej Małołąckiej w Tatrach Zachodnich, jak i wielu innych jaskiń Polski i Europy. W 2013 roku wraz z Rafałem Klimarą, Markiem Pawełczykiem i Jarosławem Surmaczem otrzymał wyróżnienie w nagrodzie Kolosa za rok 2012 „Za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej i Jaskini Hardej”.
 

Dziękuję dziewczętom z klasy IVd, Ia i Ib za udział w tym ciekawym i bardzo sympatycznym spotkaniu.

 

Udziel książce swojego głosu

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Akcja została zapoczątkowana w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. W tym roku włączyliśmy się w nią po raz pierwszy pod hasłem „Udziel książce swojego głosu”. Prawie we wszystkich klasach w czasie lekcji, a podczas przerw także w bibliotece szkolnej nauczyciele i uczniowie czytali fragmenty wybranych przez siebie książek, które zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym i życzliwym przyjęciem. 
Dziękuję wszystkim za niezwykle aktywny udział. Nieustannie zapraszam do biblioteki. Czeka tam na was ponad 360 nowych książek. 
A tak wyglądał Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole.