Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego w Krakowie.

 

To właśnie w tym miejscu uczniowie naszej szkoły klasy II OZE mieli 1 grudnia swoje zajęcia. Tam mogli dowiedzieć się i zobaczyć jakie standardy muszą spełniać budynki niskoenergetyczne. Jakie badania przeprowadza się aby wyrównoważyć obiekt i zminimalizować zużycie energii. Zarówno przegrody pełne jak i szklane są tam elementami badawczymi. W strukturze tego budynku umieszczono prawie 3 tysiące specjalistycznych czujników obsługujących 14 stref temperaturowych co daje możliwość oceny efektywności energetycznej badanych systemów instalacyjnych (ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, cwu, oświetlenia, sygnalizacji, kontroli dostępu).

Takie specjalistyczne systemy pomiarowe pozwalają dokładnie poznać procesy zachodzące w strukturze budynku. Umożliwia to optymalny dobór  źródełciepła i chłodu w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych (pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele PV, kotły na pelet i sieci ciepłownicze).

W laboratorium znajduje się również specjalistyczny sprzęt i komory badawcze. Lambdomierz do badania przewodności cieplnej wg normy ISO 8301, manekin termiczny umożliwiający prowadzenie badań dotyczących odczuć komfortu termicznego, miernik mikroklimatu do poziomu komfortu cieplnego, PIV do pomiarów wektorów  prędkości powietrza w wybranych obszarach przestrzeni, samobieżny robot pomiarowy do oceny komfortu cieplnego, termowizja 3D, system do badania szczelności powietrznej obudowy budynków, komora do symulacji warunków klimatycznych i promieniowania słonecznego oraz komora klimatyczna.

  Mgr inż. Małgorzata Szulewska