„DOPALACZE- mogą cię wypalić”

24.10.2010
„DOPALACZE- mogą cię wypalić” 1
     W dniu 20 października br. w siedzibie Zespołu Szkół Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Bochni odbyło się spotkanie profilaktyczne pod hasłem „Dopalacze- mogą cię wypalić”. Zorganizowane zostało we współpracy Zespołu Szkół Nr 2, Straży Miejskiej i Hufca Pracy 6-25, aby uchronić młodzież przed dopalaczami.         (af)

Uczniowie podczas dwugodzinnych zajęć zgłębili wiedzę na temat szkodliwych substancji, poznali konsekwencje zdrowotne i prawne ich używania.  Z treści poruszanych podczas spotkania można wyodrębnić kilka ważnych informacji, a mianowicie to, że dopalacze są różne tzn. występują w postaci ziół, soli, pigułek energetycznych, euforycznych i psychodelicznych. Sprzedawane są w małych papierowych saszetkach z kolorową grafiką; oficjalnie jako „artykuły kolekcjonerskie” z zaznaczeniem, iż nie są przeznaczone do spożywania przez ludzi. Producenci i sprzedawcy używają tego sloganu wyłącznie, by zdjąć z siebie odpowiedzialność za zatrucia tymi środkami. Niebawem delegalizacja dopalaczy, z czego cieszy się większość rodziców i osoby odpowiedzialne za wychowanie młodych ludzi. Starszy inspektor Straży Miejskiej Dorota Wróbel przestrzegała młodzież: „Dopalacze to narkotyki, tak samo działają na ośrodkowy układ nerwowy, powodując różnego rodzaju odlot. Tak samo, mogą wywołać problemy z układem krążenia, powodować agresywne zachowanie, kilkudniowe depresje, problemy ze snem, zatrucia. A- co najgorsze- tak samo mogą prowadzić do uzależnienia”. Uzależnienie przychodzi podstępnie, a ostatnią osobą, która je dostrzega jest sam uzależniony.

„Dopalacze z czystej chemii zaprowadzą cię do ziemi”- oby przytoczone podczas spotkania z funkcjonariuszką hasło stało się przestrogą dla wszystkich młodych. Młodzież powinna wiedzieć, że bezpiecznym, najlepszym i niewątpliwie najskuteczniejszym dopingiem jest po prostu zwykła drzemka.

„DOPALACZE- mogą cię wypalić” 2

Funkcjonariusz Straży Miejskiej przestrzega przed dopalaczami.

ZS Nr 2 Bochnia - Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w zajęciach.

Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w zajęciach.

„DOPALACZE- mogą cię wypalić” 3

Uczestnicy wymieniają poglądy z funkcjonariuszką.